اطلاعات کلی اروگوئه

اطلاعات کلی

جمهوری شرقی اروگوئه با 176 هزار و 215 کیلومتر مربع مساحت از شمال و شمال شرقی به برزیل، از جنوب و شرق به اقیانوس اطلس و از غرب به آرژانتین و رودخانه لاپلاتا محدود می گردد. این کشور تا سال 1811 مستعمره اسپانیا بود. اروگوئه بعد از آن زیر سلطه برزیل رفت و نهایتاً در سال 1825 به استقلال رسید.

اروگوئه مراحل پیشرفت را در ابعاد اقتصادی، سیاسی و فرهنگی عمدتاً در ابتدای قرن بیستم شروع کرد، اما همزمان با تحولات در کشورهای دیگر منطقه و کودتاهای نظامیان، در این کشور کوچک نیز حکومت نظامیان بین سالهای 1973 تا 1985 سبب شد که روند مردمسالاری که بصورتی نهادینه درآمده بود، قطع شود. اما مجدداً از سال 1985 دولت های دموکراتیک در این کشور برسرکار آمده اند.

زبان رسمی اروگوئه، اسپانیولی می باشد. جمعیت کنونی این کشور حدوداً سه میلیون و چهار صد هزار نفر می باشد که نیمی از این جمعیت در مونته ویدئو ،پایتخت کشور زندگی می کنند.

99% جمعیت اروگوئه باسواد هستند و طبقه متوسط شهرنشین اکثریت این کشور را تشکیل می‌دهد. در دهه‌ های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ حدود 600 هزار اروگوئه‌ای از اروگوئه به اسپانیا، آرژانتین و برزیل، آمریکا و کشورهای اروپایی مهاجرت کردند. به علت زاد و ولد اندک، امید به زندگی بالا و درصد نسبتاً زیاد مهاجرت جوانان، بیشتر جمعیت اروگوئه را میانسالان تشکیل می‌دهند.

قانون آزادسازی سقط جنین که در سال 2013 در اروگوئه به تصویب رسید، درکنار رسمیت یافتن و قانونی شدن همجنس گرایی در این کشور، از عواملی است که کاهش بیش از پیش زاد و ولد در این کشور کوچک را به دنبال خواهد داشت.

اروگوئه دارای 19 استان و چهار فصل تابستان، پاییز، زمستان و بهار می باشد.  با توجه به نزدیکی این کشور به دریا، در این کشور هرگز برف نمی بارد لیکن در زمستان به علت وجود بادهای شدید که از سمت قطب جنوب می وزند، هوای این کشور، سرد می باشد. اروگوئه ؛ کشوری زیبا و مقصد بسیاری از گردشگران بویژه گردشگران آرژانتینی است. این کشور البته از جمله کشورهای گران قیمت در آمریکای لاتین به شمار می آید. وجود 22% مالیات بر ارزش افزوده بر کلیه خدمات و کالاها، از جمله مواردی قابل توجه در این کشور می باشد.